Začiatky obce Novoť spadajú do roku 1691, spočiatku bola známa pod menom Jurkov. Medzi zaujímavosti v obci patrí Kostol narodenia Panny Márie, North Orava Cutting Horse, kde si môžete vychutnať oddych v konskom sedle, Gazdovský dvor, vyhliadková veža na Modlovom vrchu a iné. Hranicou s Poľskom vedie chodník, ktorým sa môžete dostať na Krawcowy wierch, na konci ktorého si môžete oddýchnuť v pastierskej kolibe, tzv. BACOWKA. Hranicu chotára s Poľskom zdobí tzv. Delená voda, kde z jednej studničky vytekajú dva potoky, jeden tečie cez Poľsko do Baltského mora, druhý ako prítok Bielej Oravy zas do Čierneho.
Začiatky obce Novoť spadajú do roku 1691, patrila Oravskému hradu. Spočiatku bola známa pod menom Jurkov. Okrem poľnohospodárstva sa obyvateľstvo v minulosti zaoberalo pestovaním ľanu, výrobou šindľov a plátna, drevorubačstvom a výrobou dreveného riadu. Takéto tradície sa v obci snažia prezentovať aj dnes najmä prostredníctvom podujatia Novotská hrudka a jarmok syrov. Medzi zaujímavosti v obci patrí rímsko-katolícky Kostol narodenia Panny Márie, miestny kameňolom, North Orava Cutting Horse, kde si môžete vychutnať oddych v konskom sedle, Gazdovský dvor, vyhliadková veža na Modlovom vrchu, z ktorej možno počas priaznivého počasia pozorovať Babiu horu, Západné Tatry-Roháče, Nízke Tatry, Choč, Malý a Veľký Rozsutec v Malej Fatre.
Hraničný priechod s Poľskom prepájajúci Oravu, Poľsko, Kysuce a Česko je vzdialený dva kilometre od Novoti a vedie tu chodník, ktorým sa môžete dostať na Krawcowy wierch, na konci ktorého si môžete oddýchnuť v pastierskej kolibe, tzv. BACOWKA.
Hranicu chotára s Poľskom zdobí prírodná rarita Delená voda, kde z jednej studničky vytekajú dva potoky, jeden tečie cez Poľsko do Baltského mora, druhý ako prítok Bielej Oravy zas do Čierneho. Turistov zaujmú novotské chotáre s ich členitým terénom ideálne na agro a cykloturistiku, ako aj pešie túry v zimnom období často využívané bežkármi.